Standardne fasade
Po svojoj osnovnoj funkciji fasada predstavlja zaštitini omotač sa primarnim zadatkom da obezbedi najbolju moguću toplotnu izolaciju unutarašnjeg prostora i zaštiti ga od nepovoljnih spoljašnjih uticaja. Po svojoj osnovnoj funkciji fasada predstavlja zaštitini omotač sa primarnim zadatkom da obezbedi najbolju moguću toplotnu izolaciju unutarašnjeg prostora i zaštiti ga od nepovoljnih spoljašnjih uticaja. U savremenom društvu, visoki troškovi grejanja i hlađenja, globalno zagrevanje i zaštita čovekove okoline, uticali su na donošenje strožijih zakona i propisa u oblasti fasadne izolacije. Nove potrebe u izgradnji neizbežno su se vezale za nova rešenja u konstrukciji fasada, gde su akcentirana tehnička rešenja sa unapređenim sistemima koji optimalno integrišu ventiliranje u toplim periodima i toplotnu zaptivenost tokom meseci sa niskim temperaturama. Ventilisane fasade ne prijanjaju direktno na zid ili noseću konstrukciju, nego formiraju dodatni sloj vazduha, koji pruža izvrsnu izolaciju, ne samo zimi, već u jednakoj meri i leti, čime se ostvaruje visok stepen uštede energije. Osim strujanja vazduha, ventilisane fasade u svom sklopu ostavljaju mogućnost postavke različitih tipova termoizolacija (sa ili bez staklenog voala), paropropusne i vodonepropusne zaštitne folije (za evakuaciju pare i incidentne vode iz fasadnih zidova) što u mnogome poboljšava ukupnu izolaciju objekata.
Ventilisane fasade
Koncept ventilisanih fasada nastao je iz potrebe da se savremenoj izgradnji pruži mogućnost izrade fasada sa dugim životnim vekom, smanjenim troškovima održavanja i velikim stepenom komfora. Zbog svoje funkcionalnosti i jednostavne montaže, ovaj tip fasada dobio je svoju najširu primenu kod velikih poslovnih objekata, gde se traži visok stepen prefabrikacije fasadnih elemenata u kombinaciji sa trajnim materijalima finalnih obloga. ination with durable finishing materials. Venitilsane fasade često se koriste kao idealan i brz način da se stari objekti modernizuju i obnove na savremen način prema aktuelnim standardima u građevinarstvu, jednostavnim dodavanjem nove obloge na sopstvenoj podkonstrukciji preko postojećih ranije izvedenih fasada. Ovaj tip fasada je naročito trajan i otporan na spoljašnje uticaje i nudi velike mogućnosti u arhitektonskom oblikovanju završnih površina na objektu. Ono što ga posebno čini atraktivnim u primeni je veoma širok izbor tipova i materijala završne obloge u različitim bojama, dezenima i površinskim strukturama.
Panelni sistem ventilisanih fasada
Ova grupa obuhvata sisteme aluminijumske podkonstrukcije sa oblogom koju čine ravno isečene ploče, koje se za podkonstrukciju vezuju vidnim ili skrivenim mehaničkim vezama i vezama hemijskih sredstava, odnosno lepljenja. Rešenja ovog tipa pokrivaju širok spektar fasadanih materijala.
Kasetni sistem ventilisanih fasada
Ova grupa obuhvata pet sistema aluminijumskih podkonstrukcija gde oblogu čine kasete formirane isecanjem, žlebovanjem, savijanjem, imaju svoju dubinu i njihova mehanička veza sa podkonstrukcijom je najčešće potpuno skrivena. Materijali koji su zastupljeni kao obloga kod ove grupe su plastičniji i dozvoljavaju dodatnu obradu.